De ce nu functioneaza/nu a functionat relatia? Ce ne spun astrologia psihologica si evolutionara

Sondajul Cer Interior de pe Instagram pornit de la întrebarea "Ce vrei să afli despre relații?" a arătat că aproape jumătate din cei care au răspuns doresc să știe de ce nu a funcționat/nu funcționează relația, iar aproape o treime doresc să știe ce planete sunt esențiale. Restul se împarte egal între cei care vor să afle despre compatibilități astrologice și cei care doresc să vadă cum arată o relație în care planetele sunt perfect aliniate. Tratăm democratic majoritatea câștigătoare, iar majoritatea mică se va regăsi în răspunsul detaliat de mai jos. Ești gata?

Ce spune experiența comună, ce răspunzi tu, prietenele și prietenii tăi la întrebarea de ce nu funcționează/nu a funcționat relația? In no particular order: 

  • pentru că are/avea o relație dubioasă cu unul dintre părinți, frați/surori, fostă parteneră
  • pentru că că eram la mijloc între el și familie
  • pentru că nu mă satisfăcea sexual, are/avea așteptări sexuale ciudate sau incompatibile
  • pentru că abuz, înjurături, vorbe grele și dureroase
  • pentru că era prea depresiv/depresivă
  • pentru că suferea de tulburare de personalitate borderline/ narcisică / bi-polară de care am aflat prea târziu și pe care nu am știut cum să o gestionez
  • pentru că era dependent/ă de...
  • pentru că mă critică non-stop, nu e/era nimic bine
  • pentru că niciodată nu este/nu era de ajuns ce fac/făceam
  • pentru că era violent și mă bătea
  • pentru că m-a îndepărtat de prieteni/ nu îi plăceau/plac prietenii mei
  • pentru că nu voia niciodată/vrea să fim mereu singuri
  • pentru că ba voia/ba nu voia să fie cu mine
  • pentru că voia să păstreze relația și cu mine și cu fostul/fosta
  • pentru că nu vrea/nu voia copii
  • pentru că nu a fost de acord să avortez
  • pentru că nu mai avem/nu mai aveam ce să ne spunem, eram ca doi străini
  • pentru că lipsea ceva din relație
  • pentru că aveam viziuni complet diferite despre distracție și petrecut timp liber împreună
  • pentru că stătea mai mult cu prietenii/prietenele decât cu mine
  • pentru că mă simțeam/mă simt ca un obiect
  • pentru că nu înțelege/nu înțelegea ce vreau
  • pentru că promite/promitea lucruri pe care nu le face
  • pentru că sunt/eram/este/era foarte geloasă/gelos
  • pentru că posesivitate
  • pentru că am descoperit că mă înșeală/mă înșela
  • pentru că am descoperit în timp că nu e cine pretinde că este
  • pentru că se poartă/purta urât și umilitor cu mine
  • pentru că mă era/este toxic/ă
  • pentru că mă jignește/jignea prea mult
  • nu făcea bani (!)
  • era/este prea rece/prea intens(ă)
  • pentru că nu mă "vede"/"vedea"
  • etc. (te aștept cu alte "pentru că"-uri în comentarii, sau pe adresa de email contact@cerinterior.ro)

De ce nu funcționează sau nu a funcționat relația

Contraintuiv, sunt mai multe răspunsuri, în funcție de vârsta celei/celui care pune întrebarea, dar și de potențialul de disfuncționalitate a unor zodii, și de distribuția elementelor Aer, Apă, Foc, Pământ. Așadar.

Până la primul Saturn return (vârsta de 30 de ani)

1. Până la vârsta de circa 30 de ani (primul Saturn return), deși economic și social ne vom fi câștigat independența, în realitate suntem încă o sumă a condiționărilor familiei și ale societății. Nu am făcut până la acea vârstă un review a ceea ce suntem cu adevărat. 

Căutăm în relații mai ales ce este familiar, ce corespunde imaginii și viselor neclare (în marea majoritate) despre ce înseamnă o relație și ce înseamnă un partener, ce reprezintă Yang/bărbat, ce reprezintă Yin/femeie. Asta înseamnă, sub o formă pozitivă sau una negativă, un partener care să aibă calitățile pozitive ale adultului care a jucat rolul patern sau matern în viața noastră (în cazul în care relația cu acesta a fost bună). În celălalt caz căutăm un partener care să nu aibă calitățile negative ale aceluiași adult (în cazul în care relația cu acesta nu a fost bună).

Cum o facem astrologic? Prin instincte și sentimentul familiarității (Lună în relație cu Ascendentul partenerului, cu Soarele lui, Venus și eventual Marte, în funcție de planeta care guvernează horoscopul părintelui). 

Printr-o relație între Ascendentul propriu și Ascendentul lui/ei, atunci când ne-am identificat prea mult cu acest rol (ceea ce în general se întâmplă până la vârsta de 30 de ani când începem să învățăm să ne separăm esența - Soarele, de ego-ul relațional - Ascendentul  (excepție fac aici persoanele care au Soarele și Ascendentul în același semn). Prin planeta care ne guvernează propriul horoscop (rulerul Ascendentului colorat de semnul în care se află acesta). De exemplu, Ascendent Fecioara sau Gemeni, prin Mercur, Ascendent Taur și Balanță prin Venus, Ascendent Berbec prin Marte etc.

Vezi te rog în istoricul tău relațional ce asemănări astrologice există/existau între partenerii tăi și părinții tăi. Relația ta cu părinții, precum și relația dintre ei, este matricea esențială pe care o purtăm mai mult sau mai puțin conștient toată viața și pe baza căreia se construiesc tipul de așteptări și tipul de parteneri. E o fantomă care ne bântuie până când ne decidem serios să vedem ce am adus în viața adultă din relația cu părinții, acești foști zei. În marea majoritatea a relațiilor copiem/căutăm/replicăm/evităm relații cu zodiile părinților sau cu Ascendentul acestora (sau guvernatorul Ascendentului). Te aștept cu răspunsuri în privat pe IG, sau în comentarii!

De ce e puțin probabil ca o relație să funcționeze în acest caz, de ce lipsește ceva? Pentru că implicăm familiaritatea și stagnarea, fixarea într-un rol, care este opusă evoluției. Sufletul vrea să se descopere în relații, nu poate fi ținut pe loc și vrea să integreze toate energiile simbolizate de planete, nu doar cele care au rezonat la un moment dat al vieții noastre cu figura maternă sau paternă din viața noastră.

Mai devreme sau mai târziu, apare revolta și ruptura, pentru că fie relația a furnizat schimbul necesar de energii (cunoașterea lor) prin partener/parteneră și acestea au fost integrate, iar sufletul își cere dreptul de a merge mai departe, fie pentru că descoperim cu adevărat incompatibilitățile esențiale între ce suntem noi și care este scopul nostru în viață (axa nodurilor lunare, dar și Pluto, Uranus și Chiron) și ce este celălalt care constatăm că nu ne mai poate susține evoluția.

Aceasta în cazul în care suntem conștienți și agreem cu toții că evoluția este imposibil de evitat. În cazul în care suntem opaci la acest adevăr, constatăm că partenerul ne forțează întâlnirea cu acele aspecte din noi la care trebuie să ne uităm mai atent și să le integrăm. Lucru pe care îl refuzăm, pentru că dorim familiaritatea, confortul și siguranța identificării cu o imagine static. Partenerul ne forțează, noi nu vrem să ne schimbăm, și atunci îl/o declarăm nepotrivit/ă pentru că nu mai susține oglinda de care avem nevoie.

Înapoi la cuprins

Pentru generația Pluto în Balanță (1972-1984)

Această generație are un set diferit de răspunsuri (deși, în funcție de nivelul de conștientizare, se aplică și cele de mai sus). În cazul acestei generații, există o nevoie profundă de relație, de cunoaștere de sine prin celălalt și o mare predispoziție la co-dependențe și cicluri extreme de dependență (în relație) sau de retragere socială/emoțioanlă/relațională completă. 

Dacă relațiile se stabilesc între parteneri interiorul acestei generații, atunci vor apărea cazuri în care unul dintre parteneri este dominat, celălalt este dominant, ambele fiind în complet dezacord cu sensul profund al arhetipului Balanță, care este învățarea armoniei și echilibrului. Lungul șir de compromisuri făcute de Balanță în acest scop devine o sursă imensă de furie interioară, care de cele mai multe ori izbucnește ca atare și dă și semnătura closure-ului adesea violent al relațiilor șu reacțiilor acestei generații (mai cu seamă când intervine și Uranus în Balanță, 1968-1975). Cu un Uranus în Scorpion (1974-1981) sfârșitul acestor relații este unul în care de regulă partenerul cu această poziție, într-un fel sau altul îl anihilează pe celalălt.

Înapoi la cuprins

Pentru generația Pluto în Scorpion (1985-1995)

Generația 1985-1995 (Pluto în Scorpion) are o altă abordare relațională, una care are în vedere mai ales intensitatea, caracterul compulsiv, obsesia - toate cu scopul de a împlini arhetipul Scorpionului: depășirea propriilor limite prin relație, fuziunea completă a tuturor resurselor (materiale, emoționale, psihologice și intime) pentru a descoperi care sunt propriile limite și a le depăși. Într-un fel, în acest tip de relație există din start un fel de vampirism energetic asumat. Partenerii din interiorul acestei generații urmăresc inconștient ca în și prin celălalt (și energiile lui) să coboare în subteranele proprii și să iasă la suprafață, din nou, renăscut ca pasărea Phoenix (un alt simbol spiritual al Scorpionului). 

Aici vedem relații în care există o luptă constantă pentru putere, a domina sau a fi dominat, relații în care sunt împinse și explorate cât mai departe posibil tabuurile și interdicțiile, și mai ales utilizarea inconștientă prin asociere a puterii reprezentate de alții, fie în persoană, fie prin asocierea cu idei, filosofii, curente, care să dea putere. Tot ce este intens, extrem, totul sau nimic, este folosit până la capăt, iar când nu mai există resurse sau capătul a fost atins, relația nu mai funcționează.

Exercițiu pentru acasă: cum crezi că arată și cum crezi că se termină o relație între doi parteneri, unul cu Pluto în Balanță și unul cu Pluto în Scorpion?

Înapoi la cuprins

Pentru zodiile cu potențial de co-dependență

În orice generație, plutoniană sau nu, există niște zodii cu potențial la relații de co-dependență, dacă nu chiar toxice, care nu au cum să funcționeze satisfăcător, deci mai devreme sau mai târziu se vor declara ca nefuncționale: Racul, Balanța, Fecioara, Peștii. 

Nu înseamnă că toate o fac, evident. Dar sunt acolo elemente care indică acest potențial și, în funcție de gradul de conștientizare al propriei persoane (și propriilor nevoi și motivații) este posibil ca acesta să devină realitate. 

De ce? Racul este deosebit de atașat de trecut, de familiaritate și de siguranța emoțională. Pentru că se agață de trecut, poate rămâne într-o relație doar pentru că îi este teamă și are oroare de această lipsă de siguranță și confort emoțional, putând rămâne astfel cu un partener/parteneră care nu mai corespunde demult realității lor interioare. Plus că Racul, în ciuda moliciunii aparente, este un foarte bun manipulator emoțional. Și, dacă nu ați întâlnit, extrem de ambițios. 

Balanța trăiește prin și pentru relații și, diplomat prin excență (la școala învățării armoniei și echilibrului cum am menționat), este posibil să încline prea mult în favoarea partenerului/partenerei, scoțându-se din ecuație, uitând astfel de sine și că echilibrul este la mijloc între cei doi. Cu toate acestea, de dragul relației, o Balanță (sau o persoană cu semnătură puternică de Balanță - Venus pe Ascendent, Venus proeminent în astrogramă, Venus în conjuncție cu Soarele, Luna în Balanță, Soare în Casa a 7-a a relațiilor și parteneriatelor, Ascendent în Balanță cu Soare în Casa a 12-a funcționând mai mult inconștient, într-o viață interioară bogată) poate rămâne într-o relație care ajunge să fie de co-dependență sau simplă dependență, pentru că înțelege în acest fel eronat semnificația echilibrului.

Fecioara, atât de atentă la nuanțele subtile ale perfecțiunii interioare (proprii și a celorlalți), dar mai ales ale imperfecțiunilor, și fiind orientată către a fi în serviciul altora (inclusiv al partenerului) își poate fixa un obiectiv din a îl repara pe celălalt și a deveni astfel dependentă de un scop exterior: relația devenind canalul prin care Fecioara își realizează arhetipul, își împlinește chemarea în lume. 

Cine este cel mai ușor și atractiv de "fixat" pentru o Fecioară, știi? Evident, perechea opusă, Peștii. De ce? Pentru impracticalitate, pentru lipsa de granițe, pentru idealismul iluzoriu, pentru toată acea mare de poezie specifică ultimei zodii, în care nimic nu are limite distincte și totul se transformă, topește, revarsă în tot. Acesta este motivul numărul unu pentru care Peștii sunt expuși la relații de co-dependență. Sentimentul ego-ului este ceva împotriva căruia ei luptă (sau învață să o facă) natural și instinctiv, de aceea se lasă pe mâinile oricui le oferă și puțin pământ și practicalitate (Fecioara, Taur, Capricorn) sau puțin aer și obiectivitate (Gemeni, Balanță și mai rar Vărsător). 

În plus, așa cum la Fecioară există complexul reparatorului cuplat cu cel al perfecționistului, și la Pești există complexul salvatorului cuplat cu cel al martirului. Așa că un Pește care se lasă fixat într-o relație, sau pare că învață ce este practicalitatea sau obiectivitatea de la zodiile care au aceste calități, o face adesea cu scop ascuns de a îl salva pe celălalt (Mesia) sacrificându-se pe sine (tot Mesia) în relații în care este de cele mai multe ori dominat.

Înapoi la cuprins

Pentru sub-reprezentarea unor elemente (aer, apă, foc, pământ) și compensarea lor și a umbrei

Avem aici proiecția umbrei și principiul we work or marry our weakest element. În toate consultațiile mele subliniez acest lucru: 10 planete în 12 zodii nu vor avea niciodată o distribuție egală. Cu alte cuvinte, unele elemente ale zodiilor vor fi mai puțin reprezentate, iar altele mai mult. Cele care sunt mai mult reprezentate indică faptul că perechea opusă va fi mai puțin reprezentată. De exemplu, mult Aer înseamnă puțină Apă, sense vs. sensibility. Sau mult Foc (intuiție) înseamnă mai puțin Pământ (senzorialitate).  Acestora le corespund tipurile psihologice ale lui Jung. 

Dar ne interesează mai mult ce nu se vede decât ce se vede și înțelege. Pentru că acolo unde este o lipsă ea se cere completată și compensată adesea printr-un partener (marry) și/sau prin muncă (work). Iar acolo unde există o lipsă există și umbra personală a fiecăruia, care se cere mai ales conștientizată, acceptată și integrată, și nu reparată sau compensată

Partenerul va avea întodeauna calitățile funcției mai puțin dezvoltate. Acesta este motivul pentru care Apa și Aerul se atrag ca magneții. Fiecare vorbește limbi diferite, fiecare are ceva ce nu are celălalt, e nevoie de un mare efort comun și discliplină (Saturn), de mult optimism (Jupiter) și de maximă atracție între cei doi (Venus/Neptun) ca aceste lumi diferite să înțeleagă că există o lume necesară a subiectivităților după cum există o lume necesară a obiectivității. Cu Focul și Pământul este ceva mai simplu, perechile cu aceste semnături fac casă mai bună pentru că aceste funcții operează instinctiv, dincolo de rațional sau emoție (simțuri și intuiție). 

Care e problema și de ce nu ar funcționa astfel de relații? Ideal, acestea ar trebui să fie relațiile perfecte care propulsează sufletul pe calea evoluționară. În realitate, în aceste relații este nevoie de un grad de conștientizare prounțat al rolului și "compoziției" interioare a fiecăruia pentru ca această puternică dorință de compensare să nu opereze din umbră ducând la o relație în care așteptările nu sunt clar formulate, și în care apar mai devreme sau mai târziu neînțelegeri. Acestea apar pentru că, în impulsul evoluționar al sufletului, avem și acest red flag care ne face la un moment dat să nu ne mai dorim să fim ecranul pe care celălalt își proiectează așteptările neexplorate, ci persoane care se manifestă autentic și cer acest lucru de la viață.

Este mult de discutat pe marginea relațiilor, și nu există o soluție și o formulă fixă. Dar dacă ai comentarii sau vezi lucrurile într-un fel diferit, mi-ar plăcea foarte mult să aud experiența și părerea ta.

Înapoi la cuprins

Compatibilități între zodii

Pentru cei care au avut răbdare să ajungă până aici, felicitări! Iată și bonusul așteptat. Răspunsurile despre compatibilități au fost date mai sus, printre rânduri, mai mult sau mai puțin explicit. Dar iată-le structurate. Citește-le cu rugămintea de a reține că vorbim de generalități și că fiecare astrogramă are propria orientare către un tip de partener sau altul. Și că, atunci când numesc o zodie, mă refer nu doar la data nașterii, ci și la semnătura generală a astrogramei. Poți avea Ascendent sau Soare în Scorpion, dar de fapt să fii mai aproape de un semn de aer sau de pământ/foc, în funcție de poziția restului planetelor.

Zodiile de foc se înțeleg teoretic cu cele de foc, dar practic este mai greu să conviețuiască împreună fiind toate foarte ego driven. Foc cu foc duce la și mai mult foc. Deci Berbec, Leu și Săgetător fac pereche mai degrabă cu respectiv Balanță, Vărsător (mai rar) și Gemeni. De asemenea, pot face pereche bună,  în funcție și de restul configurației din horoscop, cu următoarele zodii: Fecioară, Capricorn, Taur.

Vor face pereche bună și cu semnele de Aer (Gemeni,  Balanță, Vărsător), cu mențiunea că Aerul ajunge să obosească la un moment dat aceste înfocate și intuitive zodii.

Semnele de pământ și cele de apă se înțeleg mai bine între ele, și în interiorul aceluiași element (Taur, Fecioară, Capricorn sau Rac, Scorpion și Pești), fie între ele, în orice combinație. Cu toate acestea, Aerul va fi întodeauna un magnet pentru apă, așa cum am spus, iar focul unul pentru pământ.

Fecioara și Balanța sunt recomadate tuturor zodiilor pentru că îl văd pe celălalt mai ales din punctul de vedere al practicalității și al obiectivității. Cu condiția să își dorească evident să intre în relație. Peștii se pot combina cu oricine, fiind atât de non-ego driven și iluminați de idealuri, misticism și propulsați de combinația de salvator-martir. Astfel, orice zodie și orice element se poate găsi la un moment dat într-o relație cu permeabilii și adaptabilii Pești.

Înapoi la cuprins

Planete esențiale

Soare, Lună, Mercur, Saturn, guvernatorul Ascendentului și mai ales Nodul Nord al fiecăruia dintre parteneri, care nu este o planetă ci un punct din zodiac ce reprezintă drumul și lecțiile pe care sufletul le are de urmat în această viață. Dacă aici nu există compatibilități (relații sau aspecte armonioase, dar nu inerțiale, adică sextil - 60 de grade și nu trigon/trine - 120 de grade) -  putem vorbi de relații tensionate dar foarte dinamice, care pot propulsa și avansa pe fiecare pe drumul lui evoluționar, dar mai avem nevoie și de momente de respiro și grație într-o relație, nu doar de muncă asiduă, nu-i așa? Dintre toate, Luna este un deal breaker, iar Soarele este filtrul primar. Ai văzut Scorpioni cu Lei? Sau Capricorni cu Balanțe. Nu că nu ar exista, dar sunt cazuri mai rare și care pun alt tip de probleme, legate de fixitatea, asertivitatea și adaptabilitatea zodiilor.

Înapoi la cuprins

Cum arată relația ideală

Din punct de vedere astrologic, cel mai mult - mai mult decât sinastria (aspectele dintre astrogramele celor doi implicați), decât horoscopul compus - contează conștientizarea a ce aduce și ce cere fiecare într-o relație. De la lucrurile cele mai conștiente la cele mai puțin conștiente, așa cum am descris, pe scurt, mai sus. Nu există o relație ideală per se, o formulă care să arate ce e bun și ce nu e bun, pentru că există un Univers relațional din care facem parte, și o intenție a sufletelor și a Sinelui de a se cunoaște prin relații, iar acestea sunt creuzetul evoluției. 

O relație ideală este una care să ofere confort dar și fricțiuni/tensiuni dinamice care să îi forțeze și impulsioneze pe ambii parteneri să crească, să devină mai compleți în sine, și pentru celălalt. Compatibilitățile și incompatibilitățile nu sunt neapărat un atu, după cum nu sunt nici o piedică. Și relațiile de co-dependență și relațiile toxice au, contraintuitiv, rostul și rolul lor în evoluția fiecăruia, deși ne-am dori, și avem o așteptare condiționată de societate și cultura romantismului (și a Hollywood-ului), să trăim fericiți până la adânci bătrâneți. Dacă înlocuim fericiți cu împliniți și compleți suntem mai aproape de relația ideală, a cărei măsură este dată de barometrul interior al fiecăruia. 

Înapoi la cuprins

Încheiere

Nu există încheiere pentru relații, nu există rețete pentru acestea și, după cum ți-ai dat seama, nu suntem făcuți să avem o singură relație. Ne schimbăm în permanență, evoluăm în permanență și, în drumul spiralat pe care îl facem în această viață, avem nevoie să ne revizuim și să creștem periodic pe baza experiențelor trecutului. 

Reține că orice relație este ca un tranzit complex care durează câtă vreme durează relația. Gândește-te că planetele tale și planetele partenerului se influențează unele pe altele în permanență, până când funcțiile sunt integrate (sau nu), iar esența unei relații aceasta este, integrarea.

Nu am intrat în acest articol în problema relațiilor karmice, după cum nu am intrat nici în discuția despre impactul astrogramei compuse a celor doi parteneri, un fel de al treilea abstract în relație, care poate juca un rol mai puternic decât al partenerui în dinamica proprie a fiecăruia. Nu am intrat în problema influenței lui Chiron în relații, sau a memoriei traumatice de durată. De asemenea, nu am detaliat rolul Nodurilor Lunare într-o relație. Sunt foarte multe aspecte de explorat. 

Dacă ți-a plăcut acest articol, dă-mi te rog un like, un share, sau lasă un comentariu, pentru că doresc să dezvolt această temă într-o carte de sine stătătoare. E o modalitate personală de a face astrologie în relație cu tine și cu preocupările tale. Cum ți se pare?

Înapoi la cuprins

Comentarii