Astrologie in cautarea Sufletului
Mă pasionează profund astrologia, existența noastră pe Pământ și dincolo de acesta. Nu cred că astrologia este finalul și nici răspunsul la toate întrebările pe care le avem, nu cred în astrologie, însă cred că poate oferi niște răspunsuri și un limbaj accesibil prin care tu să poți ajunge să te înțelegi și folosești mai bine. Și să recâștigi legătura cu tine, cu propriul corp, cu ce ți-e greu sau rușine să recunoști. Să ai o înțelegere vie a ciclurilor naturale, a Pământului și a Cosmosului din a cărui materie suntem făcuți cu toții.
Sunt conștient imaginea pe care astrologia o are în prezent, din cauza asocierii cu horoscopul zilnic inventat de reviste și televiziuni pentru a aduce audiență și nu cunoaștere. Mai cu seamă în România, unde, în mainstream, alfabetizarea psihologică și emoțională este încă la un nivel scăzut: ne e greu sau nu știm să numim și să ne înțelegem emoțiile, trăim pentru a împlini așteptări sociale care, atunci când sunt atinse, declanșează crize profunde, pentru că pe drum ne-am pierdut pe noi.
Horoscopul este un simbol, dar nu un răspuns. Tu ești răspunsul și horscopul viu. Așa cum spunea Allan Wats, confundăm meniul cu masa și murim de foame mâncând meniuri, simboluri. Astrologia și horoscopul (astrograma) arată o hartă a evoluției, dar harta nu este terenul. Tu ești terenul, iar sensul călătoriei este dat de propria ta viață și propriile alegeri, și de felul în care vrei să te cunoști pe tine.
Iar a te cunoaște pe tine înseamnă a accepta tot ceea ce conții, toate polaritățile, toate paradoxurile și fricțiunile care insistă să îți tulbure viața până când vei accepta că ești și lumină și și întuneric, dar ești și dincolo de acestea. Astrologia nu e un scop în sine, ci doar o poartă de intrare către tine, acel tu autentic pe care l-ai pierdut demult în zgomotul vieții urbane în care privirea interioară este orientată în afară, pe orizontală, și nu în sus spre cer sau deep down inside.
Deep down inside te așteaptă să o trăiești acea parte din tine fără de care tu nu ești tu, ci doar o mască sau un rol. Te pot ajuta prin consultațiile mele de astrologia psihologică și evoluționară să te poți uita altfel la tine, să înțelegi de unde vii și care este dorința cea mai profundă a sufletului tău, ce te atrage inconștient, care sunt automatismele, care sunt compensările și proiecțiile tale și, făcând acest lucru, să privești altfel și lumea în care trăim. Nu te face mai bună/bun, te face mai completă/complet.
Aceasta este astrologia pe care o practic. Te invit să ne uităm împreună cum ai navigat până acum cu propria hartă, în propria viață, și cum o poți face de acum încolo.
Ești gata pentru o călătorie mai conștientă și mai deplină în propria ta viață?
Programează o întâlnire în persoană sau online.
Te aștept cu drag!

Comentarii
Trimiteți un comentariu